All

Techniki pozwalające się odstresować

Dzisiejszy świat, w którym prawie każdy jest zabiegany i goni za karierą jest pełen sytuacji, które potrafią być bardzo stresujące. Aby potrafić sobie w owym świecie poradzić, trzeba potrafić sobie radzić ze stresem. Wiele osób stres dławi w sobie i to uważa za sposób na poradzenie sobie z nim. Takie zachowanie jest jednak bardzo niebezpieczne. Nagromadzony stres w końcu przełamie szalę goryczy i wyleje się w najmniej spodziewanym momencie. Dużo lepszym pomysłem jest radzenie sobie z nim na bieżąco.

Każdy człowiek jest inny i każdy musi znaleźć sposób, który zadziała najlepiej w jego konkretnym przypadku. Chcemy pomóc ci znaleźć twój sposób i w związku z tym przygotowaliśmy listę kilku technik i czynności, które często się sprawdzają.

Hazard

Zaczniemy od zachowania, które jest mocno kontrowersyjne, ale u części ludzi rzeczywiście działa. Jest nią gra w kasynie, nawet takim wirtualnym jak to casino online Polska. Dla części osób dreszczyk emocji związany z graniem w losowe gry na prawdziwe pieniądze jest odskocznią od prawdziwych problemów.

Nie polecamy jednak tego rozwiązania, gra na pieniądze, nawet na komputerze, czy smartfonie, może uzależnić i w konsekwencji doprowadzić do jeszcze większego stresu związanego z utratą pieniędzy i potencjalnymi poważnymi problemami finansowymi.

Alkohol

To chyba w naszym kraju najpopularniejszy sposób na radzenie sobie ze stresem. Podobnie jak hazard pozwala na chwilę oderwać się od problemów świata codziennego i daje złudne poczucie relaksu. Jest to jednak rozwiązanie bardzo tymczasowe i skazane na to, że problemy, które pomaga ukryć, wcześniej czy później, wrócą do ciebie, a co gorsze, wrócą z podwójną siłą. Niestety świat pełen jest osób, którym taki sposób rozwiązywania problemów nie tylko nie pomógł, ale wręcz zrujnował życie. Są sposoby, które działają lepiej i na pewno są tańsze.

Przyjaciele i znajomi

Jest to metoda radzenia sobie ze stresem, która idealnie sprawdza się u osób, których charakter można określić jako ekstrawertyczny. Jeśli więc jesteś osobą, która lubi spędzać czas w towarzystwie innych osób i czujesz, że w grupie twoje baterie się ładują, to wykorzystaj to. Kiedy czujesz, że stres powoli zaczyna cię zjadać, odezwij się do przyjaciela, czy znajomego i zaproponuj mu wspólne wyjście. Zróbcie wspólnie coś, co lubicie razem robić. Jesteśmy pewni, że pozwoli ci to zrzucić część balastu i poczuć się lepiej.

Książka

Nie każdy jest jednak ekstrawertykiem i lubi spędzać czas w towarzystwie innych ludzi. Część osób jest wręcz tego odwrotnością. Jeśli więc czujesz, że odpoczywasz w samotności, to pozwól sobie na to. Weź ulubioną książkę i spędź trochę czasu w samotności. Dzięki książce przeniesiesz się na jakiś czas do innego świata i zapomnisz o tym, co cię stresuje.

Jeśli nie masz aktualnie ulubionej książki lub nie masz gdzie spędzić czasu w samotności to żaden problem. Są na to sposoby. Pamiętaj, że biblioteki cały czas działają, a i księgarni jest całkiem sporo. Jesteśmy pewni, że w każdej z nich znajdziesz pozycję, która cię zainteresuje i pozwoli ci miło spędzić czas.

Co do miejsca osamotnienia, to pamiętaj, że świat nie kończy się na twoim domu czy mieszkaniu. Jeśli tam nie masz możliwości spędzenia czasu w samotności, to przy ładnej pogodzie wyjdź choćby do parku, a jeśli aura nie dopisuje, to posiedź na przykład do kawiarni.

Książki to nie tylko sposób na odstresowanie się, ale również narzędzie, które pozwoli ci rozszerzyć swój światopogląd i rozbudować wyobraźnie. Może dzięki temu nie tylko oderwiesz się na chwilę od rzeczy, które cię stresują, ale również znajdziesz sposób na uporanie się z nimi.

Nagłe przypadki

Dwa opisane wcześniej przypadki to sposoby na stres w długoterminowym rozumieniu. Co jednak w sytuacji, w której chwilowy stres jest tak silny, że nie pozwala normalnie funkcjonować i radzić sobie z aktualnym zadaniem? Na takie sytuacje też są sposoby. Jeśli więc znajdziesz się w takiej sytuacji, wypróbuj kilka poniższych technik:

  • Oddychanie — spróbuj wziąć kilka głębokich oddechów. Rytm serca jest bezpośrednio powiązany tempem oddechu. Oddychamy szybciej, kiedy nasze serce bije szybko. Działa to jednak również w drugą stronę. Kiedy zaczniesz kontrolować swój oddech i będziesz oddychać wolno i głęboko, to po chwili zauważysz, że rytm serca również zwolni. Takie uspokojenie na pewno pomoże ci się w mniejszym lub większym stopniu zrelaksować i zmniejszy stres.
  • Liczenie — w momencie gwałtownego stresu nawet chwila spokoju może bardzo dużo zmienić. Kiedy więc czujesz, że nie panujesz nad stresem, policz do dziesięciu. Zrób to powoli i skup się wyłącznie na liczeniu. Te kilkanaście sekund spokoju pozwoli ci zrobić krok w tył i spojrzeć na sytuację nieco szerzej.
  • Spacer — stres często związany jest z psychicznym zmęczeniem spowodowanym pośpiechem i obowiązkami. W takiej sytuacji może ci się wydawać, że nie ma czasu do stracenia i liczy się każda sekunda. Jednak zmęczony i zestresowany umysł pracuje zwyczajnie gorzej. Jeśli więc terminy cię gonią, a stres zżera, poświęć kilka minut na spacer po okolicy i pomyśl choćby przez chwilę o innych rzeczach. Twój umysł wtedy odpocznie, a stres się dzięki temu zmniejszy. Nie tylko poczujesz się lepiej, ale twoja praca będzie bardziej wydajna i jest większa szansa na to, że okaże się owocna.
  • Słońce — często nie doceniamy, jak wielki wpływ ma na nas słońce. Jeśli więc jest słoneczny dzień, a ciebie zżera stres, to wykorzystaj sprzyjającą aurę i wyjdź na chwilę na słońce. Od razu poczujesz się lepiej.

Related Articles

Leave a Reply

Check Also
Close
Back to top button